8.2 C
Brno
Středa, 7 června, 2023
DomůZahradaZnamení zvěrokruhu v zahradě!

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Vydáno

- Reklama -PR články

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a ta prošla v posledních desetiletích velkými změnami. Víceméně nedobrovolně a tyto přeorganizované postupy neumožňují snadný a snadný návrat k zohledňování měsíčních rytmů.

Je velká škoda, že některé zákony mezi nebem a zemí upadly v zapomnění, což nám všem nadělalo velké problémy. Výsledkem toho je přehnané hnojení, zamoření půdy, znečištění pozemních vod, špatná kvalita plodin a podobně. Naštěstí však již přicházejí náznaky zlepšování tohoto stavu, neboť mnozí pochopili, že cena za zanedbávání přírodních zákonů je mnohem vyšší než zisk z rychlých výnosů v zemědělské výrobě a v chovu užitkových zvířat.

Pro mnohé malorolníky jsou poznatky o měsíčních rytmech velmi zajímavé a dokážou je prakticky využít. V dnešní době je již mnoho zájemců o zdravé obilí a mléko od zdravých krav. Pokud bude poptávka po přírodních a zdravých produktech nadále růst, pak budou mít takto orientovaní zemědělci nejlepší předpoklady pro úspěch. Je pochopitelné, že přírodní zákony a koloběh přírody se v zemědělství nedá uplatnit ze dne na den. Je to pomalý, postupný proces a rozjede se teprve tehdy, když každý projeví snahu a dobrý úmysl. Zemědělci však začínají mít velký zájem o tyto zapomenuté poznatky. Množství nápadů a víra v budoucnost je přivádějí na průkopnické smýšlení. Doufejme, že bude převládat rozum, jasný cíl a ochota poučit se z lekcí minulosti, pak se může všechno vydařit.

Praktické rady
Metody, které se používaly od nepaměti při sklizni, skladování a konzervování úrody, pomáhaly našim předkům tyto plody trvanlivě uchovávat a přežít tak dlouhou a tuhou zimu.

Své produkty zpracovávali solením, uzením, vařením, pečením, sušením nebo kvašením a dbali přitom na správný okamžik sběru, skladování a konzervování. Výsledný efekt zpracování úrody nebývá vždy stejný i když dodržujete stejná hygienická opatření.

Určitě máte vlastní zkušenosti se zavařeninami a zjistili jste, že některý kompot nebo džem se krátce po otevření porouchá a jiný vydrží otevřený celé týdny a chutná stejně. Možná máte zkušenost, že ani zavřené zavařeniny nevydrží stejně dlouho. Zapamatujte si, že nejvhodnější období pro sběr, konzervování a uskladnění je ve dnech Střelce až Blíženců při vzestupném Měsíci. Pro sklizeň a uskladňování zeleniny, brambor a obilí jsou nejvhodnější dny Berana. Ovoce a zelenina obsahují při vzestupném Měsíci více šťáv, proto mají nejlepší předpoklady, aby byly chutné a trvanlivé.

I bez přidávání umělých želírovacích prostředků je jejich trvanlivost mnohem vyšší. Vyhněte se dnem Ryb – tehdy jsou plodiny vhodné jen k okamžité spotřebě. Plody mají mdlou chuť a hrozí vznik hniloby. Není to vhodný čas pro zpracování ovoce a zeleniny, ani pro ukládání do sklepů. Nejnevhodnější období pro sběr, konzervování a uskladňování jsou dny Panny. Plodiny v těchto dnech snadno podléhají plísním. Vše, co chcete sušit, obírejte nebo sbírejte při ubývajícím Měsíci.

Dny beranu
Dny Berana jsou dny plodů a jsou velmi vhodné k setí a sázení všeho co rychle roste nebo co okamžitě spotřebujete. Využít je můžete i ke šlechtění ovocných dřevin a to při dorůstajícím Měsíci a ke sběru a uskladnění obilovin. Jsou to příznivé dny na pěstování obilovin při dorůstajícím Měsíci a na hnojení ovoce, zeleniny a obilovin – výhradně při ubývajícím Měsíci nebo úplňku, od dubna do září.

Dny býka
Jsou to nejpříznivější dny pro sázení kořenové zeleniny a sázení stromků, křovin nebo živých plotů. Je to doba, kdy vše roste pomalu a je trvanlivější, proto jsou plodiny vhodné pro delší uskladňování. Ve dnech Býka můžete bojovat proti hmyzu v půdě a přihnojovat květinky se slabšími kořínky. Vhodné je zakládat hnojiště a komposty a to od května do října při ubývajícím Měsíci. Také jsou to příznivé dny pro konzervování a ukládání kořenové zeleniny.

Nejnovější články

Liška

Lišky jsou v mnoha kulturách spojovány s různými symboly a pověrami. V evropské kultuře...

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Co o vás prozradí vchodové dveře?

Sice se to zdá být pro někoho zvláštní, ale vchod do domu nebo bytu...

Další články autora

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Co o vás prozradí vchodové dveře?

Sice se to zdá být pro někoho zvláštní, ale vchod do domu nebo bytu...