8.2 C
Brno
Středa, 7 června, 2023
DomůZahradaZahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Vydáno

- Reklama -PR články

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše co vám zpříjemní na zahradě vzácné chvilky s rodinou či přáteli. Víte však, co jí ještě dodá šmrnc? Stylový zahradní krb nebo krb! Pokud hledáte inspiraci na rozlučkovou letní grilovačku, jste na správném místě… I vy, milé dámy, patříte se svou rodinou k milovníkům grilování v paprscích zapadajícího slunce? V posledních letech lidí věnujících se této příjemné činnosti přibývá. S nimi se zvyšuje i počet pevných krbů v našich zahradách.

Grily jsou už minulost…
Na začátku historie zahradních krbů stály jejich předchůdci – zahradní grily, které představovaly moderní variantu romantiky táborového ohně, na balkoně, terase či v zahradě. Kouř, který při grilování vznikal, byl však často nepříjemný, a tak zrodila myšlenka odvádět ho směrem vzhůru. A zahradní krb s komínem byl na světě!

Hodí se nejen pro tepelnou úpravu jídel, ale také vytváří příjemné teplo, v podvečer dokonce vzácnou intimní atmosféru ve dvou. Je zárukou skvělého zahradního posezení s přáteli. Dokáže se v něm péct, grilovat i opékat malé prasátko…!

Výroba – důraz na technologii
Každá společnost zabývající se výrobou skládacích, montovaných či zděných krbů se snaží co nejvíce přiblížit k nejmodernějším výrobním technologiím a splňovat tím požadavky i pro nejnáročnější zákazníky. Moderní krby, ať už exteriérové nebo i interiérové, musí mít estetický vzhled, kvalitní zpracování, vysoký výkon a velmi čisté spalování.

Jídlo se v nich připravuje buď na roštech z potravinářské litiny nebo na otočných roštech, které jsou vyrobeny z ušlechtilé nerezové oceli.

Jaký si vybrat?
Celkové provedení krbů je opravdu různé. Mohou být rozšířeny do stran o tak potřebný příruční pracovní stůl, což umožňuje i rohové umístění samozřejmě podle vašich prostorových možností a představ.

Konstrukce zahradních krbů umožňují i snadné zvýšení komínového tělesa, je-li třeba zvýšit základní výšku komína. Toho se využívá v případě, kdy je krb umístěn pod přístřeškem a je třeba dostat ho výše přes střechu.

Umístění
Na začátku si velmi dobře promyslete umístění krbu. Musí být nejen vhodným doplňkem zahrady, ale má sloužit také prakticky – aby do kuchyně nebylo po potraviny daleko, ale ani aby kouř z komína nevnikal do vašeho domu.

V závislosti na výši plánovaných nákladů na tento zahradní doplněk se můžete rozhodnout zpravidla mezi dvěma typy:

Skládací – montovaný krb
Levnější varianta – skládaný krb s odmontovatelným kouřem, který může být vyhotoven z kovu nebo keramických či betonových dílců. Ohniště těchto typů krbů, ve kterém se ukrývá polohovatelný rošt, je vyrobeno ze šamotových desek. Komín nese víceméně symbolickou úlohu, protože při grilování se počítá se spalováním dřevěného uhlí.

Efektní částí skládaných krbů jsou desky z vymývaného betonu, kterými jsou krby obloženy. Součástí většiny je pracovní deska a samozřejmě prostor pro ukládání dřeva. Materiálovou alternativou k těmto krbům jsou kovové krby, o které však není až takový zájem, jelikož jejich design je poměrně účelový až strohý.

Technologie skládání zahradních stavebnicových krbů je velmi jednoduchá, tak ji zvládne i vaše mužská polovička i bez přítomnosti „mistra krbaře“.

Zděný krb
Nejideálnější, ovšem dražší možností, je postavit si nebo nechat si postavit zděný krb podle vlastních představ. Velmi efektně vypadá, když se finálně obloží přírodním kamenem.

V některých typech lze kromě praktické pracovní desky včlenit i vodovodní baterii a minidres s odtokem vody pro pohodlné mytí a oplachování příborů, sklenic či nádobí. Tím vlastně docílíme zahradní minikuchyňky.

Životnost
Vývoj zahradních krbů byl zaměřen na dlouhodobou životnost. Obecně vám déle vydrží originální zděný krb na objednávku podle předem připraveného projektu jako hotový kupovaný, jen montovaný.

Mnohé krby mají důmyslně propracované spalovací komory, které jsou chráněny šamotovými cihlami. To umožňuje trvalé hoření dřeva bez poškození a praskání hlavní kostry zahradního krbu vlivem vysoké teploty.

Cena
Cenové pořady hotových zahradních krbů začínají od 200 € výše. Mohou dosáhnout až úrovně 1000 – 1350 € v závislosti na výrobci, materiálu, velikosti a provedení. Chcete-li si tento externí doplněk vyzdět sami, kalkulaci vám spolu s návrhem miniprojektu nejlépe zhotoví odborník.

Nejnovější články

Liška

Lišky jsou v mnoha kulturách spojovány s různými symboly a pověrami. V evropské kultuře...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a...

Co o vás prozradí vchodové dveře?

Sice se to zdá být pro někoho zvláštní, ale vchod do domu nebo bytu...

Další články autora

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a...

Co o vás prozradí vchodové dveře?

Sice se to zdá být pro někoho zvláštní, ale vchod do domu nebo bytu...