Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a ta prošla v posledních desetiletích velkými změnami. Víceméně nedobrovolně a tyto přeorganizované postupy neumožňují snadný a snadný návrat k zohledňování měsíčních rytmů.
Je velká škoda, že některé zákony mezi nebem a zemí upadly v zapomnění, což nám všem nadělalo velké problémy. Výsledkem toho je přehnané hnojení, zamoření půdy, znečištění pozemních vod, špatná kvalita plodin a podobně. Naštěstí však již přicházejí náznaky zlepšování tohoto stavu, neboť mnozí pochopili, že cena za zanedbávání přírodních zákonů je mnohem vyšší než zisk z rychlých výnosů v zemědělské výrobě a v chovu užitkových zvířat.
Pro mnohé malorolníky jsou poznatky o měsíčních rytmech velmi zajímavé a dokážou je prakticky využít. V dnešní době je již mnoho zájemců o zdravé obilí a mléko od zdravých krav. Pokud bude poptávka po přírodních a zdravých produktech nadále růst, pak budou mít takto orientovaní zemědělci nejlepší předpoklady pro úspěch. Je pochopitelné, že přírodní zákony a koloběh přírody se v zemědělství nedá uplatnit ze dne na den. Je to pomalý, postupný proces a rozjede se teprve tehdy, když každý projeví snahu a dobrý úmysl. Zemědělci však začínají mít velký zájem o tyto zapomenuté poznatky. Množství nápadů a víra v budoucnost je přivádějí na průkopnické smýšlení. Doufejme, že bude převládat rozum, jasný cíl a ochota poučit se z lekcí minulosti, pak se může všechno vydařit.
Praktické rady
Metody, které se používaly od nepaměti při sklizni, skladování a konzervování úrody, pomáhaly našim předkům tyto plody trvanlivě uchovávat a přežít tak dlouhou a tuhou zimu.
Své produkty zpracovávali solením, uzením, vařením, pečením, sušením nebo kvašením a dbali přitom na správný okamžik sběru, skladování a konzervování. Výsledný efekt zpracování úrody nebývá vždy stejný i když dodržujete stejná hygienická opatření.
Určitě máte vlastní zkušenosti se zavařeninami a zjistili jste, že některý kompot nebo džem se krátce po otevření porouchá a jiný vydrží otevřený celé týdny a chutná stejně. Možná máte zkušenost, že ani zavřené zavařeniny nevydrží stejně dlouho. Zapamatujte si, že nejvhodnější období pro sběr, konzervování a uskladnění je ve dnech Střelce až Blíženců při vzestupném Měsíci. Pro sklizeň a uskladňování zeleniny, brambor a obilí jsou nejvhodnější dny Berana. Ovoce a zelenina obsahují při vzestupném Měsíci více šťáv, proto mají nejlepší předpoklady, aby byly chutné a trvanlivé.
I bez přidávání umělých želírovacích prostředků je jejich trvanlivost mnohem vyšší. Vyhněte se dnem Ryb – tehdy jsou plodiny vhodné jen k okamžité spotřebě. Plody mají mdlou chuť a hrozí vznik hniloby. Není to vhodný čas pro zpracování ovoce a zeleniny, ani pro ukládání do sklepů. Nejnevhodnější období pro sběr, konzervování a uskladňování jsou dny Panny. Plodiny v těchto dnech snadno podléhají plísním. Vše, co chcete sušit, obírejte nebo sbírejte při ubývajícím Měsíci.
Dny beranu
Dny Berana jsou dny plodů a jsou velmi vhodné k setí a sázení všeho co rychle roste nebo co okamžitě spotřebujete. Využít je můžete i ke šlechtění ovocných dřevin a to při dorůstajícím Měsíci a ke sběru a uskladnění obilovin. Jsou to příznivé dny na pěstování obilovin při dorůstajícím Měsíci a na hnojení ovoce, zeleniny a obilovin – výhradně při ubývajícím Měsíci nebo úplňku, od dubna do září.
Dny býka
Jsou to nejpříznivější dny pro sázení kořenové zeleniny a sázení stromků, křovin nebo živých plotů. Je to doba, kdy vše roste pomalu a je trvanlivější, proto jsou plodiny vhodné pro delší uskladňování. Ve dnech Býka můžete bojovat proti hmyzu v půdě a přihnojovat květinky se slabšími kořínky. Vhodné je zakládat hnojiště a komposty a to od května do října při ubývajícím Měsíci. Také jsou to příznivé dny pro konzervování a ukládání kořenové zeleniny.