8.2 C
Brno
Středa, 7 června, 2023
DomůLivingJste zoufalá z malého bytu? Získejte prostor navíc

Jste zoufalá z malého bytu? Získejte prostor navíc

Vydáno

- Reklama -PR články

Vyčarovat příjemné a stylové bydlení iz menšího bytu není jednoduché.

U menších bytů je nutno zařídit interiér tak, aby byl funkční a zároveň vkusný. Jde zde doslova o plánování každého centimetru.

Díky našim radám můžete ten váš zařídit prakticky a tak, aby se vaše představy o pěkném bydlení sloučily s omezeným prostorem, který máte k dispozici.

Pozor na výrazné barvy
Hned na začátku si ujasněte v jakém duchu bude interiér zařízen. Prvním klíčem k úspěchu je správná volba odstínů. Na divoké a syté barvy stěn a tmavý nábytek rovnou zapomeňte.

Cílem je sladit barvy podlahy, stěn a stropu do příbuzných barevných odstínů. Oči tak budou plynule přecházet z jednoho povrchu na druhý, aniž by je něco vyrušovalo. Prostor se opticky otevře a bude působit větší.

Nejsvětlejší by měl být strop. Vzorům se nemusíte úplně vyhýbat, vhodné jsou ovšem jen ty drobnější a ne příliš výrazné.

Zvýšení místnosti dosáhnete použitím tapet se svislým pásem. Necháte-li stěnu oproti dveřím volnou, docílíte zase optického rozšíření místnosti.

Nábytek z masivu? Rozhodně ne!
Opatrná buďte i při výběru materiálů nábytku. Nábytek z masivu se do malých prostor rozhodně nehodí. Vsaďte na minimalismus, jednoduché tvary a čisté linie.

Do obývacího pokoje jsou lepší volbou nízké otevřené skříňky či poličky ve světlých odstínech, které vytvoří vzdušnější a odlehčenější dojem. Židle z průsvitného plastu se stanou neviditelné a konferenční stolek by měl mít dvojitou funkci – i jako úložný prostor.

Velkou rohovou sedačku vyměňte raději za klasickou dvojsedačku, ideálně také s úložným prostorem, ke které můžete přidat křeslo nebo taburetku. Prostor ušetříte i tehdy, když televizor namontujete do výšky na zeď.

Čarování se světlem
Důležité je, aby byt působil vzdušně a nevyvolával ve vás pocit stísněnosti. Pokud není v bytě dostatek přirozeného světla, je třeba ho zachránit těm umělým.

Centrální zdroj světla doplňte menšími, lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou svícení, což opticky prostor zvětší. Samozřejmě ideální je mít dostatek přirozeného světla prostřednictvím oken.

Ty dokážou prostor prosvětlit a také opticky zvětšit. Pokud na malá okna zavěsíte mnohem větší záclonu, která sahá od stropu až po zem, okno bude vypadat větší a strop vyšší. Upřednostněte jemnou, lehkou a vzdušnou záclonu.

Zrcadla
Zrcadla umí prostor opticky zvětšit, ale také prosvětlit celý byt. Dodají prostoru hloubku a tím, že odrážejí světlo, místnost se bude zdát na pohled větší. Dvě zrcadla umístěná proti sobě zavěšená hned od země umí vytvořit dojem nekonečného prostoru.

Najděte mu vhodné místo, aby vám jeho odraz vytvářel krásný obraz. Zajímavé kousky například i ve vintage stylu naleznete na internetových bazarech.

Ukládejte efektivně
Aby místnosti působily uklizeno a čistě, musíte mít dostatek úložného prostoru. Do malého prostoru patří vestavěné skříně na celou stěnu. Jsou lepším řešením než prostor natřený nábytkem.

Na jednom místě ukryjete vše, co byste měli rozházet po skříňkách v celém bytě. Úložný prostor můžete získat také sníženým podhledem například v chodbě.

Do podhledu lze zabudovat i osvětlení, a tak kromě prostoru pro uložení například sezónních věcí, získáte i zajímavý interiérový prvek. Nezapomeňte na využití úložného prostoru přímo pod postelí.

I v koupelně lze ušetřit prostor například prostřednictvím úložné skříňky přímo pod umyvadlo, nebo zrcadlové skříňky. A určitě také tím, že místo vany se rozhodnete pro sprchový kout.

Udržujte pořádek
Platí to zejména v menších místnostech bytu, kde by měl být pořádek samozřejmostí. Zejména vstupní prostory vašeho příbytku upoutají pozornost okamžitě.

Uzavřené skříňky včetně botníku vás zachrání od dojmu, že se ve vašem bytě nachází skladiště bot. Už před stěhováním do menšího bytu důsledně přetřiďte věci a zbavte se všeho nepotřebného.

Nové, nebo zachovalé věci můžete darovat kamarádkám, nebo prodat například na Bazar.cz. Z toho, co vám zůstane, se co nejvíce věcí snažte skrýt. Do prostoru si vystavte jen doplňky, které jsou pro vás nejdražší, jako jsou například fotografie.

Centimetry navíc
I několika praktickými vychytávkami umíte získat drahocenný prostor. V kuchyni to mohou být skládací židle nebo skládací jídelní stůl, kterým ušetříte spoustu prostoru.

Navíc kvůli většímu počtu lidí, kteří se u vás shromáždí dvakrát ročně velký stůl, spotřebuje zbytečně velký prostor. Prostor ušetříte také úsporným rozložením kuchyňské linky.

Pro menší počet lidí, postačí i dvouplotýnkový sporák. Multifunkční kuchyňský robot nahradí více menších zařízení. Posuvné dveře také zaberou méně místa než ty klasické, vyplatí se do nich investovat.

Nejnovější články

Liška

Lišky jsou v mnoha kulturách spojovány s různými symboly a pověrami. V evropské kultuře...

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a...

Další články autora

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a...