8.2 C
Brno
Středa, 7 června, 2023
DomůRady a NávodyJarní úklid v 10 krocích

Jarní úklid v 10 krocích

Vydáno

- Reklama -PR články

S prvními jarními paprsky přichází i nálada doslova oprášit a zkrášlit vše kolem sebe. Platí to i pro naše bydlení. Máme pro vás několik tipů pro jarní průvan vašeho příbytku, aby vypadal jak z krabičky, rychle a bez zbytečného stresu.

 1. Udělejte si plán
  Uklidit byste měli i místa, která během běžného úklidu obcházíte, nebo jim nevěnujete žádnou pozornost. Proto je fajn sepsat vše, co chcete podrobit jarní očistě. Dobrý pocit nastoupí ihned, jakmile ze seznamu ubudou první položky. Základním pravidlem je, že při úklidu se postupuje shora dolů a ukončit by se mělo umytím podlah. A jako první je nutné zbavit se tzv. hrubého nepořádku – vyprázdnit odpadkové koše a uklidit všechny „jen tak“ pohozené věci.
 2. Detox šatníku
  Vyberte ze skříně všechny zimní kabáty, bundy, svetry a šály. Vyperte je, nebo odneste do čistírny. Následně oblečení uložte do úsporných ochranných vaků, nebo je umístěte na horní police skříně. Získáte tak dostatek prostoru pro jarní a letní šatník. Nenošeného oblečení, které je vám líto vyhodit, navíc pokud má ještě visačku z obchodu, předejte například na Bazar.cz.
 3. Okna jako zrcadlo
  I ty patří do repertoáru velkého jarního úklidu. Pozornost věnujte zejména rámům, parapetům a také ochranným síťkám. Zbavte prachu i žaluzie, ať už vnitřní nebo vnější, radiátory a garnýže . Nakonec vyleštěte skla. Když už budete v leštícím švungu, pokračujte zrcadly, skleněnými stolky a dalšími plochami ze skla.
 4. Zbavte se prachu
  S prachem bojujete každý týden, zvládnete to tak i slepice. Tentokrát však odstraňte prach iz míst, která jsou hůře dostupná, jako například povrchy vysokých skříní. Odsuňte nábytek, zvedněte sedačku, vyjměte knihy z knihovny. Pokud máte koberce, i ty pořádně vyprašte.
 5. Aby se vám dobře spalo
  V ložnici věnujte pozornost zejména matrací. Abyste se zbavili veškerého prachu, odsuňte postele, vyprázdněte úložný prostor pod postelí a nakonec matrace otočte a vysajte ze všech stran. Vyprat můžete polštáře i peřiny a nakonec navléct čisté ložní povlečení.
 6. Obývací prostor
  Pokud jste zbavili nábytek veškerého prachu, můžete jej navíc ošetřit vhodným přípravkem. Sedačku vysajte, pokud je nutné, i vytepujte. Nezapomeňte na obrazy, květiny a lustry. Kromě toho, že květiny je třeba zbavit prachu, je toto období ideální pro jejich přesazování nebo výměnu zeminy.
 7. Zaostřeno na koupelnu
  Většinou se jedná o menší prostor, ale její důkladný úklid zabere více energie. Odstranit není třeba jen prach, ale také lepkavé nánosy laku na vlasy, krémů nebo jiné kosmetiky. Zároveň přetřiďte i nepoužívanou kosmetiku, staré pleťové masky nebo vyschlé laky na nehty. Na vodní kámen použijte účinné přípravky a vyperte koupelnové předložky a koberce.
 8. Kuchyně
  Kuchyně nám také dá zabrat. Pokud se rozhodnete opravdu pro velký úklid, do seznamu je třeba zařadit i vyčištění vnitřku celé kuchyňské linky. Bonusem navíc je vyčištění spotřebičů jako je trouba, myčka na nádobí, mikrovlnná trouba, pračka nebo chladnička s mrazákem. Skříňku s potravinami nebo spíž zbavte všech potravin po záruční době.
 9. Podlahy na závěr
  Tečkou na závěr je mytí podlah. Nejdříve všechny pevné plochy je třeba vysát a poté se pustit do vytírání. Pokud použijete mop ušetřete si čas i páteř. Při mytí je třeba postupovat směrem ke dveřím, abyste si čistou podlahu nepostoupali. Koberce vytepujte nebo odneste do čistírny, kde si s nimi hravě poradí.
 10. Všechno zbytečné z domu pryč
  Chcete získat více volného prostoru nebo vyměnit staré židle za nové? Všechny retro kousky, které jste zdědili, nebo se časem opotřebovali, nehromaďte v koutě bytu, ale se jich zbavte. Využijte portály jako je Bazar.cz a prodejte je, i když za pár drobných. Budete mít dobrý pocit, že vaše oblíbené křeslo neskončilo na smetišti, ale našlo nový domov u fanouška retro designu.

Nejnovější články

Liška

Lišky jsou v mnoha kulturách spojovány s různými symboly a pověrami. V evropské kultuře...

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a...

Další články autora

Zahradní krb dodá vaší grilovačce šmrnc!

Už jsme tu měli leccos: zahradní nábytek, bazény, zahradní sprchy, houpačky, závěsné sítě… Vše...

Jak si „vykouzlit“ krásné dýňové dekorace?

Pomalu se nám zesílí, příroda nabírá pestrobarevný šat a nás chytá za srdce tajemná...

Znamení zvěrokruhu v zahradě!

Některá pravidla pro pěstování lze využít v zahradě, v zemědělské výrobě a lesnictví a...